Konjunktivitis je opasan i lako prenosiv, donosimo vam 5 načina liječenja

Konjunktivitis je upala vežnjače (konjunktive) unutar kapka. Vežnjača se prostire na unutrašnjem dijelu kapka i pruža se preko bjeloočnice do rožnjače. Upaljena vežnjača čini bjeloočnicu (skleru) crvenom za vrijeme konjunktivitisa.
Ovo je najčešća bolest očiju u razvijenim zemljama. Može varirati od blage upale sa suzenjem oka do jake upale koja izaziva povrede i odumiranje tkiva. Najčešći uzrok su virusne ili bakterijske infekcije, mogu biti i infekcije klamidijom ili gljivicama, pa i parazitima, iako rijetko.
Uz kontakt sa zaraženom osobom, ili stvarima koje koristi (peškir, jastučnica ili odjeća), povećan rizik od konjunktivitisa imaju ljudi koji dugo nose sočiva, kao i oni koji vrijeme provode pred računarom. Teškoće se mogu javiti i zbog suhog oka, kad oko ne luči dovoljno suza, pa površina oka nije dovoljno vlažna. Stanje mogu pogoršati i smog, dim cigareta ili suh zrak.
Pet najboljih savjeta za prevenciju i liječenje konjuktivitisa
- Najvažnija je pravilna higijena
Virusni konjunktivitis obično ne zahtjeva nikakvo posebno liječenje osim redovne higijene i njege očiju, a prolazi za nekoliko dana. Obavezno je često pranje ruku.
- Koristite posebnu posteljinu
Tokom zaraze koristite poseban peškir, jastučnicu i maramicu pa nemojte ih dijeliti sa ostalim članovima porodice. Operite ih posle svake upotrebe.
- Kod slijepljenog oka pomoći će vam obloge
Hladne obloge će ublažiti otečenost i osjećaj svraba – tri puta po pet minuta na dan biće sasvim dovoljno.
- Kamilica će ublažiti nadraženo oko
Oko se može umiriti oblogama od kamilice, koji se pripremaju tako što kesicu čaja potopite u toplu vodu, a potom je iscijedite i držite na oku 10 minuta.
- Redovno čišćenje je pola zdravlja
Češće čistite zajedničke površine kao što su radni stolovi, kvake, slavine, telefoni i daljinski upravljači. Ne dijelite stvari kao što su kozmetika, šminka ili maramice.
Odgovori